SIMPOZIUMAS | URBAN ESSENTIALS

Simpoziumas

Hip Hop – persipynusių kultūrų groove’as

 

2024 m. lapkričio 16 d.

Vieta: Lietuvos muzikos ir teatro akademija, Juliaus Juzeliūno erdvinio garso Sfera, (Gedimino pr. 42, Vilnius, III aukštas).

 

Simpoziumas „Hip Hop – persipynusių kultūrų groove’as“ kviečia plėtoti tekstus apie hiphopo šokį kaip daugiakultūrę judėjimo raišką, pasitelkiant tiek akademinių, tiek neakademinių bendruomenių praktikas, reflektuojant, kuriant ir atnaujinant žinias.

 

10:00 Klausytojų registracija

10:30 Sveikinimo žodis

Simpoziumą moderuoja: Andrius Katinas (Lietuvos muzikos ir teatro akademijos šokio ir judesio katedros vedėjas, LMTA)

 

Pranešimas

10:35-11:10 Frieda Frost (Kelno Universiteto, menų ir muzikos katedros doktorantūros studentė ir dėstytoja. Vokietija/Marokas)

 

| Pasiskolinti žingsniai ir judesio tėkmė. Transnacionaliniai breiko judesių srautai ir kultūrinės įtakos |

 

Šokėjai kūnu pasakoja istorijas iš praeities, leidžia pažvelgti į praktikos paveldą ir jos atsiradimą. Kultūrinis breiko paveldas tampa matomas per judesius improvizacijoje ratu ir šokio kovose, tarpininkaujant ir perduodant iš vieno šokėjo kitam. Tačiau kokias kultūrines ir istorines nuorodas galima atsekti breiko judesiuose? Kaip jos gali migruoti pasaulinės breiko bendruomenės viduje? Ir kaip praktinės breiko šokėjų žinios apie breiko judesių atlikimą gali praturtinti akademinius tyrimus?

Frieda Frost supažindina su jos doktorantūros tyrimo projektu apie breiką, breiko judesius ir jo kultūrinį paveldą.

 

 

Pranešimas

11:10-11:40 Airida Gudaitė (Lietuvos muzikos ir teatro akademijos, teatro ir kino krypties meno doktorantūros studentė)

 

| Hiphopo šokio kaip meno praktikos transformacija miesto kontekstuose |

 

Pranešime apžvelgiama hiphopo šokio kaip meno praktikos transformacija miesto kontekste iš šiuolaikinio meno žiūros ir praktikų taško, atsigręžiant į hiphopo šokio ištakas, grąžinant gatvės šokį į miesto rajonus, nuo miesto centro nutolusias erdves. Remiantis Justiniškių rajono „Miestas kaip kūnas – kiemo žaidimai“ šventės atveju, pristatoma išanalizuota šokėjų, išėjusių į daugiabučių rajono erdves perspektyva, erdvių socialinė dinamika santykyje su šokėjo kūnišku ir emociniu patyrimu.

 

11:40-12:00 Kavos pertrauka

12:00-13:00 Diskusijų sesija su miesto antropologe Dr. Jekaterina Lavrinec, Frieda Frost, Airida Gudaite, aktyviais Lietuvos hiphopo bendruomenės šokėjais: Rokas Šaltenis  „bboy Rukus“, Monika Popping „Kozo“ Čibiraitė, Gabija Čepelytė, Marius Eidrigevičius  „Arni.“

 

Simpoziumas nemokamas, registracija apačioje.

Pristatymai bus įrašomi. Jei nenorite būti įamžinti kadre, prašome mus informuoti registracijos metu.

 

Apie dalyvius

Simpoziumo moderatorius:

 

Andrius Katinas – Suomijoje gyvenantis šokio menininkas, kuriantis spektaklius ir choreografiją. Andrius Katinas studijavo teatro meną Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje ir šokio meną Suomijos teatro akademijoje. Šiuo metu yra Lietuvos muzikos ir teatro akademijos šokio katedros vedėjas. Nuo 1999 m. kaip atlikėjas, choreografas ir bendradarbis yra sukūręs daugiau kaip 40 darbų. Jo meninė praktika orientuota į komunikacijos poetiką šokyje, nuolat ieškant naujų choreografijos metodų ir bendradarbiavimo būdų. Jo kūryboje atsispindi jautrumas asmeniniams gyvenimo pokyčiams bei „tyli“ menininko vaidmens visuomenėje retorika.

 

 

Pranešėjos:

 

Friederike „Bgirl Frost“ Frost yra šokio, sporto ir hiphopo tyrinėtoja. Ji yra asistentė tyrėja Kelno HipHop institute prie Kelno universiteto ir rengia daktaro disertaciją apie breiką Vokietijos sporto universiteto Šokio ir judesio kultūros institute. Būdama pati breiko šokėja, ji tyrinėja breiko judesių transnacionalinius srautus ir kultūrines įtakas, yra paskelbusi knygų skyrius ir straipsnius apie lyties derybas, priklausomybės jausmą ir „call and response“ principą breike.

Friederike Frost gyvena tarp Vokietijos ir Maroko, dirba kaip laisvai samdoma šokėja, choreografė ir kultūros vadybininkė. Ji dėsto breiką mokyklose ir universitetuose, dalyvauja socialiniuose ir lyčių lygybės projektuose, o 2020 m. laimėjo Vokietijos sporto universiteto Kelne Skaitmeninio mokymo apdovanojimą. Ji kuria šokio teatro pasirodymus su savo šokio kompanija „Cie Chara“, įgyvendina meno ir šokio projektus kartu su, pvz., Goethe-Institutu Maroke, taip pat vertina breiko varžybas, tokias kaip „Breaking for Gold“ atrankos bei Paryžiaus olimpinės žaidynės 2024 m.

Friederike Frost yra Europos HipHop studijų tinklo steigėja ir sukūrė „@hiphopstudysunday“, kuri suteikia šokėjams, studentams ir mokslininkams prieigą prie hiphopo studijų ir literatūros. Ji yra 2019 m. Vokietijos b-girl vicečempionė, taip pat „Neue Künste Ruhr“ patariamosios tarybos narė – tai Šiaurės Reino-Vestfalijos kultūros ir mokslo ministerijos miesto ir skaitmeninio meno finansavimo programa.

 

Airida Gudaitė – šokėja, choreografė, pedagogė, LMTA meno doktorantūros studentė. Profesinėje veikloje tyrinėja Vakarų kultūros, socialinius šokius, jų judėjimo struktūrą, kuri visada atvira transformacijai, improvizacijai. Šokio praktikoje plėtoja judesį jungdama hiphopo ir šiuolaikinio šokio formas tarpusavyje, remia jį asmeniniais tyrimais. Bendradarbiauja su Europoje ir už jos ribų gyvenančiais, choreografais ir organizuoja edukacines dirbtuves, renginius. Nuo 2012 m. kartu su kūrybos partneriu Laurynu Žakevičiumi, Airidos Gudaitės įsteigta pirmoji gatvės šokio pagrindais paremta nepriklausoma meno organizacija Lietuvoje, „Low Air“ šokio teatras ir mokykla, puoselėja kūrybinius šokio procesus, globoja jaunus šokėjus ir ugdo jaunąją auditoriją. 2017 m. „Low Air“ suteiktas Vilniaus miesto šokio teatro ir mokyklos vardas. Kartu su Low Air bendrakūrėju, Laurynu Žakevičiumi, 2017 metais Airida buvo apdovanota Lietuvos Respublikos Kultūros ministerijos „Jaunojo kūrėjo premija”. Tais pačiais metais, „Boriso Dauguviečio Auskaru” už sėkmingas naujų sceninės išraiškos formų paieškas jungiant gatvės šokį ir teatrą spektakliuose bei Lietuvos šiuolaikinio šokio veidą keičiančią pedagoginę veiklą. Įvertinta šiuolaikinio šokio asociacijos įsteigtu apdovanojimu už įsimintiniausią kūrybinę veiklą. Trimis Auksiniais scenos kryžiais, 2014 m., 2017 m., 2022 m., už spektaklius „Kelionė namo”, „Žaidimas baigtas”, „Me two/ Savoj krūvoj” ir ne viena premija už pasiekimus kūryboje. Atlikusi/sukūrusi per 15 spektaklių, Airida Gudaitė, su šokio darbais keliaudama nuo Grenlandijos iki Pietų Korėjos, nuo JAV per visą Europą, kaupia žinias ir patirtį apie šokį, tuo pačiu ja dalinasi ir atveria Lietuvos vardą pasauliui.

 

Diskusijų sesijos svečiai:

 

Dr. Jekaterina Lavrinec – miestų tyrinėtoja, bendruomeninių iniciatyvų kuratorė ir viešųjų erdvių gaivinimo praktikė, taikanti dalyvaujamojo meno formas kaip miesto erdvių analizės ir vystymo metodą. Kartu su bendraminčiais ji įkūrė miesto žaidimų ir tyrimų laboratoriją „Laimikis.lt“, kuri nuo 2007 vykdo ir neformalaus ugdymo bei kaimynijų ir viešųjų erdvių gaivinimo iniciatyvas. Kaip Vilnius TECH docentė ir kitų universitetų kviestinė lektorė ji dėsto miesto studijų dalykus nuo 2007 metų bei kuruoja kasmetinę viešųjų erdvių studijų ir intervencijų savaitę „priARTink!“, kurios metu studentai tiria ir gaivina primirštas miesto erdves. 2020 m. kartu su Baltijos jūros regione veikiančiomis kultūrinėmis organizacijomis ir institucijomis ji įkūrė tarptautinį tinklą, skirtą kultūriniam miestų planavimui. Jos tyrimų ir kūrybinių projektų dėmesio centre – miesto erdvių naudotojų patyrimas, fizinis ir emocinis ryšis su miesto aplinka.

 

Aktyvūs Lietuvos hiphopo bendruomenės šokėjai:

 

Monika „Kozo“ Čibiraitė – gatvės šokio profesionali šokėja ir mokytoja. Monika yra baigusi Lietuvos Muzikos ir Teatro akademijos šiuolaikinio šokio bakalaurą bei gretutines pedagogikos studijas. Šokėjos kelią pradėjo 2012 m. ir iki šiol atstovauja popping šokio stilių. Monika Kozo yra pasirodžiusi svarbiausiuose gatvės šokio renginiuose visame pasaulyje, kuriuose yra pripažinta tarptautinės popping bendruomenės, taip pat laimėjusi prestižinius gatvės šokio konkursus.

Šiuo metu ji dirba Švedijoje – „Åsa Folkhogskola“ ir dėsto popping šokio stilių bei kuruoja gatvės šokio kursus. Taip pat su kolege Lietuvoje, Vilniuje 2023 m. įkūrė gatvės šokio mokyklą „Underground“.

 

Gabija Čepelytė yra profesionali šokėja, šokanti hiphop, house ir popping stilius. Jos įvairiapusė praktika apima šokio mokymą, pasirodymus, renginių organizavimą bei šokio teatro prodiusavimą. 2019 m. Gabija su pirmos klasės pagyrimu baigė šokio studijas „Surrey“ universitete Anglijoje, kur mokėsi klasikinės ir šiuolaikinės technikos, „Bharatanatyam“ ir šiuolaikinio afrikietiško šokio. Nuo studijų pabaigos ji mokėsi ir dirbo tarptautiniu mastu, didžiausią laikotarpį Londone, kur tapo pirmosios kartos „Indahouse UK“ kolektyvo mokine ir įvairiais būdais bendradarbiavo su garsiomis gatvės šokio teatro kompanijomis, tokiomis kaip „Boy Blue“ ir „Far From The Norm“. Gabija taip pat dalyvavo daugelyje tarptautinių gatvės šokio kovų ir varžybų, sėmėsi vertingų įžvalgų iš gerbiamų mentorių Šiaurės Amerikoje, Europoje ir Azijoje.

 

 

Rokas Šaltenis, Lietuvos bei tarptautinėje breiko scenoje geriau žinomas kaip „Rukus“, pradėjo šokti 2000-aisiais metais. Nuo to laiko Rokui teko dalyvauti daugybėje tiek vietinio, tiek aukščiausio lygio pasaulinių breiko renginių – nuo šokio kovų iki sceninių šokio-teatro pasirodymų; nuolatos semtis žinių iš gatvės šokio kultūros legendų bei šių dienų talentų; dalintis sukaupta patirtimi vedant seminarus bei reguliarius užsiėmimus įvairaus amžiaus ir pajėgumo šokėjams. Po ilgos pertraukos grįžus į Lietuvą, Rokas paskutinius keletą metų užsiima edukacine veikla bei sugrįžta į šokio teatrą su „Low Air“ šokio spektakliu „Vienudu“.

 

Marius Eidrigevičius „Arni“ – šokėjas, choreografas, pedagogas, aktyvus gatvės šokio atstovas. Per savo šokėjo ir mokytojo karjerą Marius prisidėjo prie gatvės šokio kultūros augimo ir klestėjimo, įkvėpė jaunosios kartos šokėjus bei kai kuriuos jų paskatino eiti kūrėjo keliu. 2018 m. jis pradėjo savo kelią į profesionalaus šokio teatro sceną, sukurdamas gatvės šokio monospektaklį „Vyrsmas.“Marius Eidrigevičius yra dirbęs įvairiose meniniuose ir socialiniuose projektuose bei bendradarbiavęs su įvairiais muzikos atlikėjais. Šiuo metu jis dėsto Vilniaus kolegijoje, kur gatvės šokio moko būsimus Lietuvos šokio pedagogus bei mezga naujas tarptautines partnerystes su užsienio universitetais Portugalijoje ir Latvijoje.

REGISTRACIJA Į SIMPOZIUMĄ


    Top